Přejít na obsah

Jak proti SPAMU?

FAQ
Co je spam ?
Spam  je nevyžádané masově šířené sdělení (nejčastěji reklamní). Textový spam  sám o sobě není nebezpečný, pouze obtěžuje. Novější formy spamu ve  formě HTML zpráv ale často obsahují různé zpětné kanály (odkazy na  vložené obrázky, apod.), které identifikují platnost adresy příjemce a  tím umožňují odesílateli spamu účiněji  zacílit další spam. Spam je  všudypřítomný, každý jej někdy do své schránky dostal nebo dostane. V  různých statistikách jsou uváděna hrozivá čísla o zastoupení spamu v  doručené poště: 80-90% emailů je dnes spam. Proti spamu je tedy třeba  bojovat.

SpamAssassin
SpamAssassin je u nás nainstalován a nastaven.
Je odmítáno spojení od poštovních serverů, které jsou na online seznamech známých zdrojů spamu:
  • Distributed Server Boycott List (blacklist serverů předávájících/generujících spam)
  • SpamCop (blacklist nahlášených zdrojů spamu)
  • Spamhaus (blacklist nahlášených zdrojů spamu)
Tyto databáze odfiltrují týdně tisíce spamů, ale něco jimi vždy projde, zejména z nových zdrojů.

Obecné zásady používání emailu
  • Nečtěte  spam, ztrácíte tím zbytečně čas. Pokud označí SpamAssassin dopis jako  spam úrovně 10, určitě neobsahuje žádné důležité informace a můžete jej  bez obav okamžitě zrušit ze schránky.
  • Nabídky finančních  transakcí z Nigérie naštěstí přicházejí v angličtině, takže je u nás  minimum obětí. Podobné "výhodné" nabídky však mohou přijít i česky a  pokud nechcete ztrácet čas a přijít o peníze, také je raději zahoďte.
  • Občas  se objevují dopisy apelující na soucit a shánějící cokoliv pro trpící.  Než se rozhodnete v záchvatu dobročinnosti tyto dopisy rozesílat všem  svým známým, ověřte si, zda se nejedná o mystifikaci (viz např. www.hoax.cz).
  • Nepodlehněte  pokušení odpovídat nebo odhlašovat se z rozesílacího seznamu spamu.  Mizivé procento odesílatelů vás skutečně vyřadí  z rozesílacího seznamu  (podle posledních statistik je pouze 5% odkazů na odhlášení skutečně  funkčních). Většina vyhodnotí vaši odpověď nebo pokus o odhlášení jako  potvrzení živosti vaší adresy a budou vám na ni chrlit spam o to  usilovněji a ještě ji případně předají dalším šiřitelům spamu (viz  nabídky na 15 miliónů zaručeně platných e-mail adres, apod.).
  • Neuvádějte  svoji e-mail adresu tam, kde si nejste jisti, jak s ní naloží dále  (služby, akce, výhry "Free" za registraci, apod.).
©2017 Vratislav Kořínek
Návrat na obsah